سازدهنی (هارمونیکا)

سازدهنی یا هارمونیکا

(به انگلیسی: Harmonica) جزو سازهای بادی است و در خانوادهٔ سازهای زبانه آزاد (Free Reed Instruments) قرار می‌گیرد. تولید صوت در این نوع سازها نتیجه ارتعاش یک زبانه (Reed) از جنس فلز است که تنها یک سرآن به بدنه ساز متصل شده و انتهای دیگرش می‌تواند آزادانه حرکت کند. به ارتعاش درآمدن این زبانه‌ها در اثر عبورجریان هوا موجب تولید صدای ساز می‌شود.

از سایر سازهای این خانواده می‌توان ملودیکا (Melodica)، کنسرتینا (Concertina) و آکاردئون (Accordion) را نام برد. شاید برخی مواقع متوجه شباهت موجود بین صدای سازدهنی و آکاردئون شده باشید. این شباهت در جنس صدا، در واقع به خاطر شباهت در ساختمان این سازها و نحوه تولید صوت در آنها است.

 

تاریخچه

گر چه چینی‌های باستان نوعی سازدهنی با زبانه‌های چوبی داشته‌اند و موتسارت قطعه‌ای برای سازدهنی شیشه‌ای (یک ساز کاملاً متفاوت متشکّل از یک سِری قطعه شیشه‌های کوک شده) نوشت، سازدهنی دیاتونیکی (Diatonic) که ما هم‌اکنون می‌شناسیم، در اوائل قرن نوزدهم، در آلمان ساخته شده‌است. این ساز به‌وسیلهٔ موج مهاجرین ترک‌کنندهٔ آلمان، به ایالات متّحده و بریتانیای کبیر برده شد و در اواسط قرن نوزدهم، در سراسر جهان، نواخته می‌شده‌است.

سازدهنی کروماتیک (Chromatic)، در سال ۱۹۱۸ اختراع شد و از آنجایی که شامل هر دوازده نیم‌پردهٔ گام کروماتیک می‌باشد، به شما اجازه می‌دهد که آهنگ کاملتری را بنوازید؛ مانند قطعه‌های جاز و کلاسیک؛ و همچنین برای نوازندگی تا حدود زیادی کاملتر است. در مدل 16 سوراخه سازدهنی کروماتیک شما 4 اکتاو کامل برای اجرای قطعات در اختیار خواهید داشت که اجازه نواختن هر قطعه ای را در اختیار شما قرار خواهد داد.

نمایش:
مرتب کردن بر اساس:
 Hohner Choromonica Deluxe 270 موجود نمی باشد
مدل 270 یک ساز دهنی کروماتیک 12 سوراخه از نوع Straight – Tuned است که وسعت سه اکتاو را شامل می‌شو..
450,000 تومان قیمت بدون مالیات: 450,000 تومان
 تعداد سوراخ ها: 12 عدد دارای دسته اسلاید تعداد نت 48 نت کروماتیک ساخته شده با آ..
550,000 تومان قیمت بدون مالیات: 550,000 تومان
Larry Adler 12 Cromatic موجود نمی باشد
مشخصات Larry Adler 12    تعداد سوراخ ها: 12 عدد دارای دسته اسلاید تعداد..
550,000 تومان قیمت بدون مالیات: 550,000 تومان